Select Page

Aktuality

Školky pro dvouleté pomohou rodinám i rovným šancím

napsala Kateřina Dobrozemská

Kandidátka koalice ProOlomouc + Pirátská strana

Před volbami často zaznívá, že Olomouc je město přátelské k rodině. Zrovna u podpory mladých rodin je však to přátelství dost relativní: nenabízí totiž ani dostupné bydlení, ani školky s dostatečnou kapacitou. A to ani pro děti od tří let výše. O školkách či dětských skupinách pro dvouleté si pak mohou rodiny v Olomouci nechat jen zdát – jen letos nebylo umístěno téměř 500 dětí, které přišly k zápisu, z toho odhadem dvě třetiny byly mladší tří let.

Proč je dobré, aby školky opravdu braly děti, je asi zbytečné vysvětlovat. Proč by ale měly brát už děti dvouleté, pokud o to rodina stojí? Protože rodiče pak mohou aspoň pár dní či hodin v týdnu docházet do práce, aniž by ukončili rodičovskou „dovolenou“. Neztratí tedy kontakt se svou profesí, nestagnují odborně, kariérně, platově ani společensky. Nerozevírají se tolik nůžky mezi pohlavími, protože žena nevypadne na dlouhá léta z pracovního procesu – jak je to dnes běžné, zvláště když má dětí více. Díky zkráceným úvazkům se nůžky nerozevírají ani mezi bohatými a chudými, neboť ti první si mohou i v současné neuspokojivé situaci zaplatit soukromé hlídání, kdežto ti chudší mají smůlu.

„Školky pro dvouleté ocení rodiče, trh práce i místní ekonomika. Přinesou rozvoj zkrácených úvazků a rodiče neztratí na dlouhé roky kontakt s profesí. Přispějí tak i k rovnosti příležitostí: jak mezi pohlavími, tak mezi bohatými a chudými.“

Navzdory dvacetiletému vládnutí politického kartelu v čele s ODS a její pravicové rétorice Olomouc nepodporuje ani větší pružnost pracovního trhu, ani svobodné rozhodování občanů o tom, kdy a proč dají své dítě do školky. Nyní vládnoucí ANO se zase v kampaních rádo ohánělo potřebami dětí, ale v našem městě zůstává tradičně u slov, takže máme nejen zanedbanou školní infrastrukturu a hřiště bez záchodů, ale také školky, které při zápisu preferují starší děti.

Osobní zkušenost: Když jsem se svým dvouletým synem přišla k zápisu do spádové školky na školní rok, ve kterém mu budou tři a já se budu vracet do práce, jen jsem rozesmála ředitelku. Vyprovodila mě ze školky bez formuláře se slovy, že snad máme babičku… Dodnes se to rozhodně nezlepšilo. Od ostatních matek poslouchám desítky podobných příběhů každý rok. Zápisy do mateřských škol svorně považujeme za jedno z období, kdy nemůžeme plánovat, šedivíme a prostě se jen modlíme, ať to alespoň v jedné školce dobře dopadne.

Takže ano, Olomouc je krásná… Ale s dětmi se vám tu bude žít trochu hůř, pokud si nezaložíte vlastní školku či dětskou skupinu nebo ji nezaloží váš zaměstnavatel či církev.

A pokud si toužíte udržet své původní zaměstnání i za cenu soukromé školky, počítejte s náklady kolem čtyř, ale klidně také osmi tisíc měsíčně. Opravdu na to každý rodič má?

Konec smutku, pojďme to změnit. Vracet matky na trh práce se vyplatí. Zajistěme současným i budoucím školkám dostatek lidí, prostor i prostředků. Naše koalice ProOlomouc a Pirátů pro začátek po volbách zajistí stovku nových míst v městských školkách, a to i pro dvouleté. Vyděláme na tom všichni.

Kateřina Dobrozemská