
napsal Tomáš Pejpek
Opoziční zastupitel hnutí ProOlomouc a kandidát na primátora
Díky velkému historickému centru obklopenému parky žijeme v jednom z nejkrásnějších měst v Česku. Máme kvalitní zdravotnictví, univerzitu a střední školy. Olomouc nám i návštěvníkům nabízí mnoho aktivit od divadla a filharmonie či nabídky knihoven až po sporty i rekreaci v krásném prostředí Litovelského Pomoraví nebo Jeseníků.
Méně příjemný už je fakt, že náš region obvykle obsazuje poslední příčky ve statistikách hospodářské výkonnosti, inovací či výše mezd, a sama Olomouc naopak přední příčky ve výši nákladů na bydlení. Nemálo Olomoučanů či absolventů univerzity míří za lepším do Prahy či Brna nebo se usazuje v obcích v okolí Olomouce.
Co může radnice udělat pro to, aby Olomouc nečerpala jen z bohaté minulosti, ale rostla a rozvíjela se? Primátor nezařídí vyšší platy ani nepostaví tolik bytů, aby srazil ceny nájmů. Má však v rukou možnosti, jak podmínky pro obyvatele zlepšovat.
V nedalekém Zlíně za poslední desetiletí postavili koncertní síň od významné architektky Evy Jiřičné, opravili památník T. Bati, přestavěli veřejná prostranství a zrekonstruovali velký park. Kvalita veřejných prostorů se přiblížila evropským standardům. Olomouc sice hezky opravila Dolní náměstí, ale pak už přišel jeden nepovedený projekt za druhým: špatně trasovaná nová tramvajová linka, zastaralé řešení ulic 1. máje a 8. května, radniční věž bez cymbálů, projekt dvoumiliardové hokejové arény zcela mimo možnosti města. Nekvalitní příprava investic je chybou politiků i slabého postavení městského architekta. Má-li Olomouci v tomto ohledu přestat ujíždět vlak, musí příští vedení města razantně zvýšit nároky na kvalitu projektů. Jedním z nejdůležitějších úkolů je připravit přeměnu tržnice na nové výstavní náměstí s dobře řešenou dopravou, propojením parků, novými budovami i oživenou historickou tržnicí. Je také třeba nastartovat dlouho odkládanou přípravu protipovodňových úprav v posledním úseku Černovír-Bristol či připravit rekonstrukce zanedbaných městských tříd i prostorů v městských částech, jako jsou Sadové náměstí na Sv. Kopečku a Stará Víska v Hodolanech.
„Nevydařené investice, zastaralá infrastruktura, úprk mladých a žádná vize, jaká má být Olomouc za 30 let. Pojďme lépe pečovat o město a kvalifikovaně chystat jeho rozvoj.“
Vzhledem k potřebě úspor neplánujeme započít v příštím volebním období velké stavby. Opravovat chceme školy, cesty, bazén i zimní stadion. Soustředit se budeme na malé investice s rychlým efektem pro občany: přechody, chodníky, osvětlení, mobiliář, výsadbu zeleně na okrajích města a v příměstské krajině.
Radnice musí kvalifikovaněji jednat s developery a koordinovat s nimi stavební rozvoj, pro který má město dobré předpoklady. Radnice má rozvoj sama iniciovat a co nejvíc mu pomáhat. Na druhé straně hodláme aktivně chránit pohodu bydlení v obytných čtvrtích i historické památky. Zlepšit musíme majetkovou politiku. Nedovolíme, aby město prodalo pozemky pod plánovanými dopravními stavbami, jako to udělala současná koalice nedávno na Lazcích, či aby si město nechalo před nosem vykoupit pozemky potřebné pro tramvajovou vozovnu. Prioritou bude iniciovat v co největším rozsahu bytovou výstavbu. Sami hodláme rozšířit za volební období městský bytový fond o 100 bytů pro mladé rodiny, pro potřebné profese, jako jsou řidiči autobusů, či pro občany v nouzi.
Radnice musí také pečovat o infrastrukturu. Městu patří vodovody, kanalizace, osvětlení, chodníky, tramvajové trati, většina silnic a mostů či budovy základních škol a školek. Radnice ví, kolik musí ročně zaplatit, aby se stav této infrastruktury nezhoršoval, avšak potřebné množství peněz na jejich obnovu nedává. A to ani tam, kde má prostředky k dispozici. Naším cílem je postupně zvyšovat prostředky na péči o komunikace, sítě a budovy a do 5 let dosáhnout toho, že se místo zhoršování stav infrastruktury začne zlepšovat.
