Select Page

Aktuality

Jak ušetřit půl miliardy za 4 roky?

napsal Viktor Tichák

Opoziční zastupitel a kandidát za Pirátskou stranu

Odpověď je jednoduchá – stačí splácet to, co stejně splácet musíme, a nebrat si další velké úvěry. Od roku 2023 činí roční splátka zhruba 170 milionů, tu si stačí vynásobit čtyřmi. Olomouc se v poslední řadě volebních obdobích točila v kruhu: nové vedení má nejdříve velké oči a sliby, následně však málo peněz (mj. kvůli splácení dluhu předchůdců), takže si vezme nový úvěr… a po volbách nové vedení opět velké oči a sliby atd. atd.

„Osvobodíme Olomouc z koloběhu dluhů. Uvolníme si ruce pro důležité investice do rozvoje města.“

Za poslední 4 roky se i díky velkému tlaku ProOlomouc a Pirátů podařilo přesvědčit občany a radní města, že další prohlubování dluhu není přijatelné. Současné radě se podařilo snížit dluh z 1,86 na 1,76 miliardy. Tedy jen velmi symbolicky o cca 100 milionů a jen za tu cenu, že si nabrala nový velký úvěr a zbavila se pozemků a bytových domů, aby takzvaně „vyšla“. Tak si péči řádného hospodáře nepředstavujeme. Proto v příštím volebním období snížíme zadluženost minimálně o 500 milionů korun.

Nebudeme si stavět předražené pomníky za cenu dalšího zadlužování. Megalomanské plány navíc mohou přerůst přes hlavu, jako třeba projekt multifunkční arény na místě zimáku. Tyto představy postupně všichni opouštějí, protože je jasné, že na arénu nebudou peníze. Projekt už ale v průběhu posledních 4 let stačil spolykat přes 10 milionů korun, za které by se dalo opravit třeba několik kilometrů chodníků.

Nebudeme prodávat strategické pozemky nebo domy, ani nedáme kohouta z orloje do zastavárny. Budeme místo toho hledat úspory v provozu a investovat do menších projektů, které jsou velmi potřeba – zeleň, energetická opatření na městských budovách, úsporná osvětlení, investice do digitalizace, opravy chodníků, laviček, dětských hřišť, stavby cyklostezek, estetická řešení kontejnerů, stojany na kola. Na takové projekty navíc existují národní a evropské dotace, které můžeme a umíme využít.

Jde to. Pojďme dostat Olomouc z koloběhu dluhů. Snížíme výši roční splátky, nebudeme muset platit miliony na úrocích, a uvolníme si tak ruce pro budoucí důležité velké investice do rozvoje města.